فناوری نانو در صنعت شیشه های ساختمانی

شیشه های هوشمند با اســتفاده از فناوری نانو در شیشه های هوشــمند میتوان میزان جذب نور را در این شیشه ها تغییر داد. شیشه های هوشمند توانایی کنترل نور و گرما را بصورت یکجا دارند. شیشه های E-Low و شیشه های کریستال مایع نمونهای از شیشه های هوشمند هستند. شیشه های E-Low به شیشه هایی گفته میشوند که به علت الیه نازک پوشش داده شده روی یک طرف آن، انتقال حرارت بسیار کمتری نســبت به شیشه های معمولی دارند. به این معنا که این شیشــه ها می توانند از جذب گرمای نامطلوب ناشی از تشعشع پرتوهای نور جلوگیری کنند. با کمک فناوری نانو در شیشه های هوشمند کنترل کننده انرژی، شیشه تبدیل به عنصری فوق العاده موثر جهت کاهش مصرف انرژی، افزایش روشــنایی و دید ساختمان و زیبایی نما میشود. این نوع شیشه ها ایدهی ساختمانی با پنجره هایی بزرگ را عملی میکنند که نور و زیبایی اطراف را به داخل ساختمان می آورد. این شیشه ها دارای قابلیت تنظیم رنگ هستند به طوری که میتوان با تنظیم مقدار جریان، شدت تیرگی رنگ شیشه را تنظیم نمود. در نوعی دیگری از شیشه های هوشمند کنترل کننده انرژی که بیشتر به عنوان جداکننده در فضاهای درونی ساختمان به کار برده می شــوند، از الیهی نازک کریستال مایع بین شیشه ها استفاده میشود. با گذراندن جریان الکتریسیته از فیلم، کریستال مایع شیشــه شفاف میشود و با قطع جریان، کریستال ها با جهت گیری تصادفی خود در فضا موجب پخش کردن نور و در نتیجه مات شدن شیشه میشوند. بنابراین با این سیستم میتوان میلیونها دلار در گرمایش و سرمایش و نورپردازی فضاها صرفه جویی کرد.

شیشه های ضدانعکاس در پارهای از کاربردهای معماری، انعکاس نور از شیشــه ها، عاملی نامطلوب تلقی شده و از کیفیت زیبایی شناختی و آســایش حرارتی فضا می کاهد. با کمک فناوری نانو میتوان از شیشه های ضدانعکاس برای کاربردهایی که انعکاس نور پایین و عبور بالا الزم است، استفاده کرد. شیشــه های ضدانعکاس کاربردهای گوناگونی دارند که از آن جمله میتوان به استفاده آنها در نمای خارجی فروشــگاههای تجاری و ویترین مغازه ها، در فضای داخلی که بازتاب نور مزاحم دید و نورپردازی مناسب اســت مثل موزه ها یا نمایشگاههای اشیای ارزشمند، ماشین ها ،عینک ها، موبایل ها، دوربین ها و… اشاره کرد.

شیشه های ضد مه و ضدغبار (خودتمیزشونده): شیشــه های خودتمیزشونده از ســال 2002 در بازار در دســترس بوده اند و هر روز نیاز و تقاضا برای اســتفاده از این شیشه ها رو به افزایش اســت. در این شیشه ها افزون بر اثر خودتمیزشوندگی، از اثر فتوکاتالیستی نیز برای تجزیه باکتری ها و آلودگی ها استفاده شده است. قطرات بخار آب هرگز روی سطح این شیشه ها به صورت قطره جمع نمی شود و ایجاد مه گرفتگی عملکرد شیشه را مختل نمیکند. بنابراین با کمک فناوری نانو میتوان شیشه ها و آینه هایی همیشه شفاف و تمیز داشت. کیفیت خودتمیزشوندگی در این شیشه ها به کمک استفاده از پوشــش های به ضخامت چند نانومتر است که در شفافیت شیشه هیچ تغییری ایجاد نمی کنند.

شیشه های ضدآتش شیشــه های محافظ در برابر آتش نیز یکی دیگر از دســتاوردهای فناوری نانو در صنعت شیشه اســت. در زمینه مقابله با آتش، همیشه برای شیشــه چند نکته منفی وجود دارد و آن شــکنندگی، شعله ور شدن و نشر دود ناشــی از ذوب شیشه در هنگام وقوع حریق است. با استفاده از نانوذرات، می توان شیشه های ضدحریق به وجود آورد که در اثر حرارت، یک پوشش اسفنج مانند )الیهای مات( را تشکیل میدهند و از شکستن شیشه جلوگیری میشــود. این شیشه ها در مقایسه با نمونه های قبلی تقریبا50 درصد سبکتر هستند و اثر ضدحریق آنها 2 برابر بیشتر است.

منبع: محصولات فناوری نانو در صنعت ساخت و ساز

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. film گفت:

  I think this is a real great article. Really looking forward to read more. Keep writing. Kass Leslie Pasahow

  1. Nirooyar گفت:

   Hello. Thank you for visiting our site.

 2. film گفت:

  I like this website. it is rather beneficial. Thank you for sharing. Lilyan Dennet Modie

  1. Nirooyar گفت:

   Hello. Thank you for visiting our site.

 3. film گفت:

  Merely wanna input on few general things, The website design and style is perfect, the written content is really wonderful : D. Sibilla Brien Kelton

  1. Nirooyar گفت:

   Hello. Thank you for visiting our site.

 4. film گفت:

  Hi there, constantly i used to check web site posts here in the early hours in the morning, as i enjoy to gain knowledge of more and more. Vivian Curran Ody

  1. Nirooyar گفت:

   Hello. Thank you for visiting our site.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *